Malý krok pre ľudstvo, veľký krok pre cestovateľov

Je tu ďalší krok vpred k návratu do normálu. Od 10.6.2020 sú uvoľnené opatrenia pri návrate na Slovensko z ďalších 16 krajín. Celkovo teda k dnešnému dňu môžeme pricestovať z 19 krajín bez nutnosti absolvovať nepríjemný test na CoViD-19 alebo povinnú, či už štátnu alebo domácu karanténu. Medzi tieto štáty patria: Bulharsko, Cyprus, Česko, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Grécko, Chorvátsko, Island, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Nemecko, Nórsko, Rakúsko, Slovinsko a Švajčiarsko. To platí pri návrate z daných krajín. Platí to ale aj opačne? Zhrnuli sme pre Vás prehľad povinností, ktoré musíte absolvovať kvôli ceste do obľúbených dovolenkových oblastí.

zelená zóna
Uvoľnenie cestovného obmedzenia do krajín zelenej zóny.

BULHARSKO

Od 1.6.2020 môžu občania Slovenskej republiky vstúpiť na územie Bulharska bez povinnosti 14-dňovej karantény, v prípade, že NEcestujú zo  Švédska, Belgicka, Írska, Portugalska, Španielska, Talianska, Malty a Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska a tretích krajín. Letecká doprava zo Slovenska zatiaľ nie je obnovená, letieť sa v súčasnosti dá z Viedne alebo Prahy do Sofie. Autom sa do Bulharska dostanete cez Srbsko, Bosnu a Hercegovinu a Čiernu Horu, vyhnite sa však Severnému Macedónsku, pre ktoré je v Bulharsku dvojtýždňová karanténa povinná.

Vzhľadom k vysokému prírastku nových prípadov zo dňa 10.6.2020, núdzový stav v Bulharsku je predĺžený do konca júna, čo znamená obmedzené kapacity na verejných podujatiach, povinné nosenie rúška v hromadnej doprave. Naďalej je odporúčaná hygiena rúk, dezinfekcia, fyzický odstup a nosenie rúška vo verejných priestoroch.

Nesebar, Bulharsko

GRÉCKO

Do 15.6.2020 sú všetci, ktorí pricestujú na územie Grécka, povinní absolvovať test na CoViD-19. V prípade pozitívneho výsledku nasleduje povinná dvojtýždňová karanténa, v prípade negatívneho týždňová. Od 15.6.2020 budú kontroly iba náhodné, občania Slovenskej republiky a ďalších 28 krajín budú môcť pricestovať bez povinnosti testu alebo karantény.

Letecky sa do Grécka zatiaľ dostanete iba na letisko El. Venizelos v Aténach, od 15.6.2020 začne fungovať medzinárodná letecká doprava aj na letisku v Thessalonikách. Vnútroštátnu leteckú dopravu prevádzkujú regionálne letiská v Grécku. Rozšírenie medzinárodnej dopravy sa plánuje od 1.júla 2020.

Santorini, Grécko

CHORVÁTSKO

Vstup do Chorvátska je bez obmedzení už od 28.5.2020. Ministerstvo zahraničných vecí odporúča vyplnenie online formulára na stránke entercroatia.mup.hr pre rýchlejšie vybavenie na hraniciach. Ministerstvo ďalej odporúča na návrat použiť tranzit cez územie Slovinska a Rakúska.

V Chorvátsku je potrebné dodržiavať všeobecne platné nariadenia Úradu verejného zdravia.

Rovinj, Chorvátsko

CYPRUS

V tzv. prvej fáze, t.j. od 9.6. do 19.6.2020 musí každý cestujúci predložiť negatívny test na CoViD-19, vykonaný do 72 hodín pred odletom. V druhej fáze, teda od 20.6.2020 sa test nebude vyžadovať od cestujúcich z krajín, zaradených do „1. Kategórie“, kam patrí aj Slovensko. Pred cestou na Cyprus je povinná registrácia a vyplnenie dotazníka na stránke cyprusflightpass.gov.cy. Po registrácii je cestujúcemu vystavený „flightpass“, bez ktorého sa nedostane na palubu lietadla. Jeho účelom je pomoc pri tzv. „contact trackingu“ – sledovaniu kontaktov v prípade pozitívneho nálezu na CoViD-19.

Lefkara, Cyprus

SLOVINSKO

Jednou z krajín, ktoré najlepšie zvládli celú situáciu ohľadom pandémie je nepochybne Slovinsko. Už v polovici mája oficiálne ohlásilo ukončenie epidémie. Naďalej však platia viaceré opatrenia a obmedzenia na ochranu proti šíreniu CoViD-19. Vstup na územie Slovinskej republiky je pre Slovákov povolený bez obmedzení od 8.júna. Medzinárodná letecká doprava je umožnená už od 12.5.2020 na letiská Ľubľana, Maribor a Portorož. Autom sa do/zo Slovinska dostanete cez vybrané hraničné priechody. Ich zoznam nájdete tu: http://www.mzv.sk/cestovanie/covid19/obmedzenia-na-hraniciach. 

Ljubljana, Slovinsko

ČESKÁ REPUBLIKA, RAKÚSKO, MAĎARSKO

V súčasnosti môžete na dovolenku vycestovať aj cez našich susedov. Do/z Rakúska od 5.6.2020 a Českej republiky od 15.6.2020 môžeme cestovať úplne bez obmedzení v rámci „zelenej zóny“.

Uvoľnený režim na hraniciach s Maďarskom platí od 5.6.2020. Od 7.6.2020 môžu Slováci využívať medzinárodné letisko Franza Lizsta v Budapešti, avšak je potrebné preveriť si možnosť vstupu do lietadla u leteckého dopravcu. Kvôli stále platnému núdzovému režimu a Nariadeniu Maďarskej vlády zo dňa 26.3.2020, niektoré letecké spoločnosti neumožňujú vstup na palubu lietadla „cudzincom“. Ak sa na Slovensko vraciate autom z Rumunska, Srbska alebo Chorvátska cez Maďarsko, je potrebné vyplniť žiadosť o povolenie polície na tejto webovej stránke: https://ugyintezes.police.hu/web/guest/uj-ugy-inditasa/ . Ak sa teda rozhodnete vycestovať na dovolenku cez našich južných susedov, s určitými obmedzeniami sa ešte stále môžete stretnúť.

Aktuálne informácie ku všetkým cestovným obmedzeniam nájdete tu: http://www.mzv.sk/cestovanie/covid19/obmedzenia-na-hraniciach

Veríme, že Vás tieto uvoľnenia potešili rovnako ako nás. Sú znamením, že sa život pomaly ale isto vracia do starých koľají. Napriek tomu, nezabúdajme byť naďalej opatrní, aby sme nemuseli opäť zaradiť spiatočku. Dovolenku si po ťažkom začiatku roka zaslúžime všetci!
Zdroj obrázkov: Canva, Úrad vlády SR

Chcete viac?

Víza, cestovné poistenie, tématické pobyty...